Competition 2014

Piano Bridges 2014 (June 30 – July 5)

Winners 2014

Ensemble

1st Prize – not awarded
2nd Prize – Yang Yang/XiXi Wang & Anastasia Berkos/Sofia Popova
3rd Prize– not awarded

 

Piano Solo

2nd category

1st Prize – Olga Volkova
2nd Prize – Amber Glynn, Australia and Christina Wald
3rd Prize – Sergey Kirienko & Iuliana Vintea
4th Prize – Anatoly Nikitin
5th Prize – Robin Green, Anna Tolstikova, Kamila Mushkina

Finalists – Aleksey Gerasimchuk, Dmitry Polyakov, David Caldine

1st category

1st Prize – Mayuko Kezuka
2nd Prize – not awarded
3rd Prize – Raouf Mamedov, Vadim Sadalsky
4th Prize – not awarded
5th Prize – not awarded

Finalists – Tatyana Biryukova, Marina Busygina, Tatyana Fedotova


Video 2014


Photos 2014


Special Diplomas 

Yury Shelkanov
For the profound performance of romantic music

Damira Khabirova
For the best performance of a piece by Valery Gavrilin

Dmitry Polyakov
For the creative skill

Aleksey Gerasimchuk
For the careful articulation

Irina Borominskaya
For the stylish performance of baroque music


List of Participants 2014

1st category

Elizaveta Krepkova (Saint Petersburg, Russia)
Aleksandr Odainik (Saint Petersburg, Russia)
Mayuko Kezuka (London, England, UK)
Vadim Sadalsky (Minsk, Belarus)
Marina Busygina (Baku, Azerbaijan)
Raouf Mamedov (Basel, Switzerland)
Tatyana Biryukova (Saint Petersburg, Russia)
Denis Kirillov (Saint Petersburg, Russia)
Tatyana Fedotova (Saint Petersburg, Russia)

2nd category

Robin Green (Dallas, Texas, USA)
David Caldine (Fairfax, Virginia, USA)
Amber Glynn (Sydney, Australia)
Waka Nagasawa (Kochi-City, Japan – Berlin, Germany)
Christina Wald (Ulm, Germany)
Sergey Kirienko (Moscow, Russia)
Alina Sokolova (Saint Petersburg, Russia)
IulianaVintea (Schilde, Belgium)
Kamila Mushkina (Pavlodar, Kazakhstan)
Dmitry Polyakov (Saint Petersburg, Russia)
Damira Khabirova (Meleuz, Bashkortostan, Russia)
Kirill Klimov (Veliky Novgorod, Russia)
Anna Kuznetsova (Feodosia, Crimea, Russia)
Anastasia Berkos (Saint Petersburg, Russia)
Olga Volkova (Saint Petersburg, Russia)
Anton Raskurazhev (Moscow, Russia)
Chia-Chun Lu (Taipei, Taiwan)
Nikolai Smirnov (Saint Petersburg, Russia)
Irina Razumova (SosnovyBor, Russia)
Anatoly Nikitin (Saint Petersburg, Russia)
Irina Borominskaya (Saint Petersburg, Russia)
Anna Gorushkina (Cherepovets, Russia)
Aleksey Gerasimchuk (Saint Petersburg, Russia)
Anna Tolstikova (Saint Petersburg, Russia)
Aleksandr Ignatiev (Saint Petersburg, Russia)
Yury Shelkanov (Saint Petersburg, Russia)
Yury Sokolov (Saint Petersburg)
Yaroslav Chernov (Saint Petersburg, Russia)

Ensembles

1. Yang Yang / Xixi Wang (Nanjing, China)
2. Marina Sazhina / Slavyana Smirnova (Ufa, Bashkortostan, Russia)
3. Anastasia Berkos / Sofia Popova (Saint Petersburg, Russia)