Competition 2016

VI Piano Bridges Competition 2016 (4 – 9 of July)

WINNERS:

Piano Duet

1st Prize – not awarded
2nd Prize (ex aequo) – Chuifun Poon & Utako Tanigawa
Alexandra Rostovtseva & Irina Borodkina

3rd Prize – not awarded

Piano Solo

1st Category

1st Prize – Kensuke Ota
2nd Prize (ex aequo) – Ian Roy, Chuifun Poon, Robert Finley
3rd Prize (ex aequo) – Mikhail Mochalov, Julien Kurtz, Guido Macripo
4th Prize – Marek Kobulsky
5th Prize – not awarded

2nd Category

1st Prize (ex aequo) – Peter Hiss, Tomas Hostynek
2nd Prize – not awarded
3rd Prize  – Aleksandra Petrova
4th Prize (ex aequo) – Irina Ryapolova, Aleksandra Rostovtseva
5th Prize – not awarded

Diploma of Semi-Finalist:

Arshak Hovhannisyan
Yury Shelkanov
Slavomir Petrash


Audience Award Winner – Mikhail Mochalov

Les Amateurs Festival Award Winner – Ian Roy (took part in the Festival concert in Capella Concert Hall)

Special Diplomas:

Esfir Ross
For artistry and devotion to art

Sergey Veretennikov
For a heartfelt performance of a romantic miniature

Artem Golikov
For an eloquent interpretation of impressionistic music

Yury Sokolov
For an exquisite musical palette

Sergey Krylov
For an individual interpretation of a prelude by Rachmaninov

Nadezhda Solovyeva
For a reverent attitude to musical art

 

List of Participants 2016:

Ensemble 
Tanigava Utako (USA) & Poon Chuifun (Hong Kong)
Aleksandra Rostovtseva & Irina Borodkina (Russia)

1st Category 

Avivi Iosef (Israel)
Finley Robert (USA)
Jaranilla Teodoro (Philippines – USA)
Kirillov Denis (Russia)
Kobulsky Marek (Czech Republic)
Krilov Sergey (Russia)
Kurtz Julien (France)
Macripo Guido (Italy)
Minevsky Evgeny (Russia)
Mochalov Mikhail (Russia)
Ogorodnov Dmitry (Russia)
Ota Kensuke (Japan – Belgium)
Poon Chuifun (Hong Kong)
Ross Esfir (USA)
Roy Ian (England)
Sadalsky Vadim (Belarus)
Semenina Sophia (Russia)
Smirnova Slavyana (Russia)
Solovyeva Nadezhda (Russia)
Telezhko Yulia (Russia)
Veretennikov Sergey (Russia)
Zyskunova Natalia (Russia)

2nd category 

Antimyichuk Anna (Russia)
Bakinovskaya Margarita (Belarus)
Buelow Thomas (Germany)
Chernykh Ekaterina (Russia)
Frolov Kirill (Russia)
Golikov Artyem (Russia)
Gubina Sophia (Russia)
Hiss Peter (Germany)
Hostynek Tomas (Czech Republic)
Hovhannisyan Arshak (Armenia)
Kolesnik Evgeny (Russia)
Kulchizkaya Valentina (Russia)
Mallet Serge (Germany)
Moskalev Vasily (Russia)
Nikitenko Nina (Russia)
Nyukhtilina Maria (Russia)
Pedram Pouria (Iran)
Petrov Dmitry (Russia)
Petrova Aleksandra (Russia)
Pietrasz Slawomir (France)
Rostovtseva Aleksandra (Russia)
Ryapolova Irina (Russia)
Shelkanov Yury (Russia)
Smirnov Nikolay (Russia)
Sokolov Yury (Russia)
Tanigava Utako (USA)
Timofeeva Zhanna (Russia)
Volpe Emanuele (Italy)
Zaitseva Marina (Russia)