Competition 2017

Piano Bridges 2017 (July 2 – 8)

Winners:

Piano Duet

1st Prize – Polina Rendak & Mikhail Dubov
2nd Prize – not awarded
3rd Prize – ex aequo:
Anna Tolstikova & Margarita Safonova
Maria Tuktarova & Natalia Abdulrakhim
Irina Glaz & Alevtina Beleshova

Piano Solo

2nd Category

1st Prize – ex aequo:
Yury Sokolov, Keiko Kircher
2nd Prize – ex aequo:
Tatsuya Kegai, Veronika Andrianova
3rd Prize – Yana Krastina

1st Category

1st Prize – ex aequo:
Deirbhile Brennan, Ferdy Talan
2nd Prize – not awarded
3rd Prize – ex aequo:
Sergey Veretennikov, Ian Roy
4th Prize – ex aequo:
Anna Antimiychuk, Esfir Ross
5th Prize – Maria Vidanova

Audience Award: Sergey Veretennikov

Diploma of Semi-Finalist

Piano Solo, 1st Category
Andrey Gaponov
Galina Zhidyaeva

Piano Solo, 2nd Category
Konstantin Mamontov
Maria Prellwitz

Special Diplomas:

Andrey Gaponov – for a thoughtful performance of Russian music classics

Ian Roy – for a convincing performance of a piece by Mily Balakirev

Ferdy Talan – for a colorful performance of modern music

Galina Zhidyaeva – for a professional instrumental level

Konstantin Mamontov – for a profound interpretation of Russian lyrical piano music

Maria Prellwitz – for a meaningful interpretation of Berg’s Sonata

 

List of Participants

1st Category

ANTIMIYCHUK Anna, St. Petersburg, Russia

BRENNAN Deirbhile, Dublin, Ireland

DI MARZIO Marco, Pescara, Italy/Dublin, Ireland

DYATKO Andrey, St. Petersburg, Russia

GAPONOV Andrey, Moscow, Russia

GAZIZOV Arseny, St. Petersburg, Russia

KUTUZOVA Yulia, Tver, Russia

MURATOVA Serafima, Nizhny Novgorod, Russia

OGORODNOV Dmitry, Gatchina, Russia

PLYASOV Viktor, Krasnoyarsk, Russia

ROSS Esfir, Oakland, USA

ROY Ian, Nuneaton, UK

TALAN Ferdy, Jakarta, Indonesia/New York, USA

TELEZHKO Yulia, St. Petersburg, Russia

VERETENNIKOV Sergey, Moscow, Russia

VIDANOVA Maria, St. Petersburg, Russia

VLADILO Ierca, Trieste, Italy

ZHIDYAEVA Galina, Krasnoyarsk, Russia

2nd Category

ALEKSEEVSKAYA Ekaterina, Moscow, Russia

ANDRIANOVA Veronika, Moscow, Russia

BRYUKHANOV Ilya, Protvino, Russia

BUELOW Thomas, Grosshansdorf, Germany

BURENKOV Viktor, Voronezh, Russia

CALDINE David, Washington ,USA

DRONOVA Olga, St. Petersburg, Russia

EFIMOVA Ksenia, Perm, Russia

GUFRANOV Albert, St. Petersburg, Russia

HOVHANNISYAN Arshak, Charentsavan, Armenia

KEGAY Tatsuya, Tokio, Japan

KIRCHER Keiko, Champaign, USA/Konan, Japan

KRASTINA Yana, Grodno, Belarus

LENIN Gleb, Moscow, Russia

LOTOVA Aleksandra, Severouralsk, Russia

MAMONTOV Konstantin, Moscow, Russia

MURAVYOVA Ksenia, St. Petersburg, Russia

OCHKHIKIDZE Otari, Moscow, Russia

OVELKO Yury, Moscow, Russia

PARASCHIVESCU Andreea, Bucharest, Romania

PEDRAM Pouria, Tehran, Iran

PETROV Dmitry, St. Petersburg, Russia

PRELLWITZ Maria, Munich, Germany

ROSTOVTSEVA Aleksandra, Moscow, Russia

SMIRNOV Nikolay, St. Petersburg, Russia

SOKOLOV Yury, St. Petersburg, Russia

THAI NGOK Cham, Da Nang, Vietnam

TIMOFEEVA Zhanna, St. Petersburg, Russia

Ensemble

1/ GLAZ Irina and BELESHOVA Alevtina, Chelyabinsk, Russia

2/ RENDAK Polina, Petrozavodsk, Russia/Paris, France

and DUBOV Mikhail, Moscow, Russia/London, UK

3/ TUKTAROVA Maria and ABDULRAKHIM Natalia, St. Petersburg, Russia

4/ TOLSTIKOVA Anna and SAFONOVA Margarita, St. Petersburg, Russia