Competition 2019

Winners-2019:

Piano Solo, 2nd category:

I – Ken Iisaka (USA)
I – Artyom Golikov (Russia)
II – Monica Traicu-Perianu (Romania)
III – Tatsuya Kegai (Japan)
IV – Roman Cybulski (USA)

Piano Solo, 1st category:

I – Aram Avetian (Armenia)
II – Jeanne Backofen Craig (USA)
III – Michael Slavin (USA)
IV – Igor Roshchupkin (Russia)
IV – Ian Roy (UK)
V – Sean Sutherland (Saint Vincent and the Grenadines)

Piano Ensemble:

I – Ken Iisaka & Yvonne Liu (USA)
I – Artyom Golikov & Stanislav Skutin (Russia)
II – Anastasia Berkos & Nadezhda Pugacheva (Russia)
III – Margarita Bakinovskaya & Violetta Kataeva (Belarus)
Diploma – Maria Bondarenko & Maria Shumanskaya (Belarus)

Natalia Dobrovolskaya Prize (audience award) – Aram Avetian (Armenia)

 

List of participants

Ensembles

1. Bakinovskaya, Margarita & Kataeva, Violetta (Minsk, Belarus)

2. Berkos, Anastasia & Pugacheva, Nadezhda (Saint Petersburg, Russia)

3. Bondarenko, Mariya & Shumanskaya, Mariya (Minsk, Belarus)

4. Golikov, Artyom (Moscow, Russia) & Skutin, Stanislav (Saint Petersburg, Russia)

5. Liu, Yvonne & Iisaka, Ken (Foster City, California, USA)

1st Category

1. Antimiychuk, Anna (Saint Petersburg, Russia)

2. Avetian, Aram (Saint Petersburg, Russia / Yerevan, Armenia)

3. Backofen Craig, Jeanne (Forest, Virginia, USA)

4. Chekodanov, Sergei (Vyritsa, Leningrad oblast, Russia)

5. Chimed-Ochir, Chingunzhav (Ulaanbaatar, Mongolia)

6. Dubskikh, Tatiana (Krasnogorsk, Russia)

7. Gaponov, Andrey (Moscow, Russia)

8. Herrezuelo, Ana Belen (Barcelona, Spain)

9. Kataeva, Violetta (Minsk, Belarus)

10. Kiranov, Andrei (Minsk, Belarus)

11. Legris, Tristan (Marseille, France)

12. Levy, Sylvain  (Limoges, France)

13. Pavlov, Alexandr (Saint Petersburg, Russia)

14. Roshchupkin, Igor (Saint Petersburg, Russia)

15. Roy, Ian (Nuneaton, UK)

16. Simakova, Uliana (Puschino, Russia)

17. Slavin, Michael (Manhasset, New York, USA)

18. Soloviova, Nadezhda (Saint Petersburg, Russia)

19. Sutherland, Sean (Kingstown, St. Vincent and the Grenadines / Toronto, Canada)

20. Telezhko, Yulia (Saint Petersburg, Russia)

21. Tingle, Matthew (Windsor, Ontario, Canada)

22. Vladilo, Jerca (Trieste, Italy)

2nd Category
1. Agronskaya, Ilona (Khimki, Russia)

2. Bakinovskaya, Margarita (Minsk, Belarus)

3. Bondarenko, Mariya (Minsk, Belarus)

4. Bronowicz, Anna (Lomza, Poland)

5. Briyukhanov, Ilya (Protvino, Russia)

6. Bülow, Thomas (Grosshansdorf, Germany)

7. Caldine, David (Washington, USA)

8. Cannelli, Simone (San Benedetto del Tronto, Italy)

9. Chubukov, Dmitriy (Saint Petersburg, Russia)

10. Cybulsky, Roman (Palm Coast, Florida, USA)

11. Dronova, Olga (Saint Petersburg, Russia)

12. Golikov, Artyom (Moscow, Russia)

13. Gorbunova, Irina (Saint Petersburg, Russia)

14. Iisaka, Ken (Foster City, California, USA)

15. Kegai, Tatsuya (Tokyo, Japan)

16. Khokhryakov, Dmitriy (Yekaterinburg, Russia)

17. Klüner, Laura Valentina (Gelsenkirchen, Germany)

18. Kulchitskaya, Valentina (Moscow, Russia)

19. Martynov, Anatoliy (Saint Petersburg, Russia)

20. Matirniy, Stepan (Moscow, Russia)

21. Mukha, Anna (Timashevsk, Russia)

22. Ochkhikidze, Otari ( Bolnisi, Georgia)

23. Park, VelaSusan (New York, USA)

24. Peixoto, Jose Mauro Silveira (Sao Paulo, Brasil)

25. Pilevina, Daria (Saint Petersburg, Russia)

26. Rostovtseva, Alexandra (Moscow, Russia)

27. Rubtsov, Alexandr (Saint Petersburg, Russia)

28. Taruki, Yoko (Yokohama, Japan)

29. Traicu-Perianu, Monica (Timisoara, Romania)

30. Tsuchihashi, Yuto (Sapporo, Japan)

31. Tverskaya, Daria (Moscow, Russia)

32. Zuykov, Daniil (Saint Petersburg, Russia)